צפון: 1,600 יחידות דיור חדשות

צפון: 1,600 יחידות דיור חדשות
מימוש מספר נרחב של יחידות דיור. הדמיה של התוכנית בתמרה
צילום: רונאל- לזר אדריכלים

התוכנית ביישוב תמרה קודמה אחרי שנים ארוכות שבהן נמנעו רשויות התיכנון לאפשר הקמה של דירות חדשות בהיקפים גדולים ביישובים ערביים בצפון

הוועדה למתחמים מועדפים לדיור במשרד האוצר (ותמ”ל) החליטה ביום רביעי שעבר להפקיד את התוכנית של רשות מקרקעי ישראל להקים במזרח העיר תמרה 1,600 יחידות דיור. התוכנית קודמה בשיתוף מלא עם עיריית תמרה, אחרי שנים ארוכות שבהן נמנעו רשויות התיכנון לאפשר הקמה של דירות חדשות בהיקפים גדולים ביישובים ערביים בצפון. חלק מהבעיה הוא העובדה שביישובים הערביים מרבית הקרקעות שייכות לאנשים פרטיים, שעיכבו הצעות לקנייה ולפיתוח הקרקע. ואולם, במקרה זה 90 אחוז מהשטח המיועד מצוי על קרקעות מדינה ורק 10 אחוז על קרקע פרטית שיש צורך להפקיעה. אי לכך, צפוי שיווק מהיר יחסית של הקרקע לאחר אישור התוכנית.

בניגוד למקובל בערים יהודיות, בהן מאושרת בעיקר קרקע המיועדת לבנייה רוויה, בבניינים רבי קומות, כאן מדובר בבנייה צפופה הרבה פחות. מרשות מקרקעי ישראל נמסר: “גודל המגרשים ומספר יחידות הדיור מותאם לאוכלוסיית היישוב ולשיווק המקובל בו ובמגזר. השכונה החדשה תואמת את תוכנית המתאר של הישוב ואת מאפייני המגורים הייחודיים בו. רוב מגרשי המגורים המוצעים כוללים ארבע יחידות דיור”.

מימוש מספר נרחב של יחידות דיור. הדמיה של התוכנית בתמרה| צילום: רונאל- לזר אדריכלים
מימוש מספר נרחב של יחידות דיור. הדמיה של התוכנית בתמרה| צילום: רונאל- לזר אדריכלים

על פי התיכנון של דני לזר ודפנה מתוק ממשרד “רונאל-לזר אדריכלים”, יוקצו כ-43 דונם למבני ציבור וכ-51 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים. לאורך השדרה המרכזית של השכונה החדשה תוכננו מגרשים משולבים למגורים ולמסחר בקומת הקרקע. במקומות שבהם הטופוגרפיה תלולה, תוכנו מבנים בבנייה מדורגת, בצפיפות גבוהה יותר. מערך הכבישים במיזם הבנייה החדש מבוסס על הטופוגרפיה התלולה של אזור זה. במרכז השכונה יהיה כביש ראשי, שלאורכו ישולבו מסחר ומגורים.

מנהל אגף בכיר לתיכנון ופרויקטים ברמ”י, רפי אלמליח: “ברצוני להודות למנהל מרחב הצפון, תמיר ברקין, למתכננת מרחב הצפון, עידית הוברמן, ולצוות התיכנון על קידום יעיל, מקצועי וראוי של התוכנית ותיאומה מול הגורמים הרבים ליצירת מוצר תיכנוני איכותי.

תוכנית זו מהווה המשך ישיר של מגמת הרשות לקידום התיכנון למגורים ביישובי מיעוטים, שמטרתה לענות על המצוקה הקיימת ביישובים אלה ולהתאים את התוכניות לצורכי האוכלוסייה ולצביון היישוב והמגזר. התוכנית מאפשרת מימוש מספר נרחב של יחידות דיור באופן שיסייע הן ליישוב, הן למגזר והן למדינת ישראל כולה, כחלק מטיפול תיכנוני ושיווקי במשבר הדיור”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *