פעילי סביבה נגד בנייה ללא פתרונות ביוב

פעילי סביבה נגד בנייה ללא פתרונות ביוב
"להגיע לרמת טיהור שלישוני". פעילי סביבה מפגינים נגד בנייה בנהריה
צילום ארכיון: תום פישר

במכתב חריף שנשלח לוועדה המחוזית לתיכנון ובנייה, הבהירו אנשי העמותה כי הם מצטרפים לעמדת משרד הבריאות ומשוכנעים שלא ניתן לאשר בנייה לפני פתרון של בעיית הביוב

עמותת אדם טבע ודין הודיעה השבוע כי היא מתנגדת בחריפות לבנייה של אלפי יחידות דיור בנהריה לפני שתוסדר סוגיית תשתית הביוב. הפרשה החלה לאחר שבאופן חריג משרד הבינוי והשיכון פנה לוועדה המחוזית לתיכנון ובנייה וביקש לאשר היתרי בנייה בנהריה גם בטרם יוסדר נושא הביוב. במשרד הבריאות טענו כי בשום פנים ואופן אין לאשר בנייה לפני שהמכון לטיהור שפכים, שאינו עומד בתנאי החוק, יעבור טיפול מקיף, ויימצא פתרון לבעיה.

אנשי אדם טבע ודין שלחו לוועדה המחוזית חוות דעת של ראש המחלקה המדעית בעמותה, שרית כספי, הטוענת כי קיימת סכנה באישור בניית אלפי יחידות דיור ללא הסדרה מראש של נושא התשתיות. עוד הם טוענים, כי במשך שבע שנים העירייה שאפה לממש תוכניות בנייה נרחבות, אבל לא עשתה דבר כדי לפתור את המשבר התברואתי. מכון הטיהור, כך נטען, מטפל בשפכים בדרך שאינה מספקת, ולכן חלק מהחומר מוזרם לים, מכיוון שלא ניתן להשתמש בו להשקיית שדות.

"להגיע לרמת טיהור שלישוני". פעילי סביבה מפגינים נגד בנייה בנהריה|צילום ארכיון: תום פישר
“להגיע לרמת טיהור שלישוני”. פעילי סביבה מפגינים נגד בנייה בנהריה|צילום ארכיון: תום פישר

עו”ד אלי בן ארי ויעל דורי, ראש תחום התיכנון בעמותה, מציינים במכתב כי העירייה שואפת להגדיל את אוכלוסיית העיר ל-70 אלף איש. “לא ייתכן שעירייה השואפת למטרה זו”, נכתב, “לא יכולה לספק לתושביה פתרון ביוב בטוח. על חומרת המצב מעידה גם העובדה המוזכרת בחוות הדעת, לפי עיריית נהריה לא עומדת זה שנים בחובה הקבועה בחוק – להגיע לרמת טיהור שלישוני של שפכיה”.

מהעירייה נמסר: “העירייה תומכת בבקשת משרד השיכון. ההתנגדויות שהוצגו הן קנטרניות, מכיוון שהכוונה היא שלא יאוכלסו דירות בלי מתן פתרונות. כראיה לכך, לא יהיה אישור איכלוס עד לביצוע פתרונות אלו”.

במשרד הבריאות טענו כי בשום פנים ואופן אין לאשר בנייה לפני שהמכון לטיהור שפכים, שאינו עומד בתנאי החוק, יעבור טיפול מקיף, ויימצא פתרון לבעיה


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *