לא מומלץ, לא חותם: חוזה שכירות חדש בעיר

לא מומלץ, לא חותם: חוזה שכירות חדש בעיר
"שוק השכירות בישראל סובל מחוסר הסדרה ומעיוות קיצוני ביחסי הכוחות בין שוכרים למשכירים". בתמונה: מפתחות לדירה
צילום ארכיון: www.pixabay.com

 

עיריית תל אביב-יפו משיקה בימים אלו חוזה שכירות עירוני מומלץ. החוזה מתייחס בין היתר לסוגיות תקופת השכירות, אחריות לפגמים ותיקונים, ביטחונות, מסירת הדירה, ביטוח הדירה וסיום ההסכם

לקראת עונת הקיץ, בה חלה עליה של כ-30% בהיקף מעברי הדירות השכורות והצפי הינו כי ייחתמו כ-16 אלף חוזי שכירות, משיקה עיריית תל אביב-יפו חוזה שכירות עירוני מומלץ לשימוש חופשי של התושבים, שוכרים ובעלי דירות כאחד.

שוק השכירות הפרוץ בישראל והעומס על מערכת המשפט דוחקים פעמים רבות את בעלי הדירות לנסח חוזים דרקוניים על מנת לבטח את עצמם. מנגד, שוכרים רבים אינם מודעים לזכויותיהם וחותמים על סעיפים מבלי לדעת מה משמעותם.

החוזה מוצע לשימוש הציבור הרחב באתר העירוני ובאתר האינטרנט 'יד 2'. בתמונה: חוזה השכירות החדש | צילום: דוברות עיריית תל אביב-יפו
החוזה מוצע לשימוש הציבור הרחב באתר העירוני ובאתר האינטרנט ‘יד 2’. בתמונה: חוזה השכירות החדש | צילום: דוברות עיריית תל אביב-יפו

מטרת החוזה החדש היא, לטענת עיריית תל אביב-יפו, “להגן על זכויות המשכיר והשוכר וליצור סטנדרט חדש ומאוזן בשוק השכירות”.

“הצדדים יכולים להשתמש בו לחתימה או כמקור בהשוואה לחוזי השכירות הקיימים”, קבעה העירייה והוסיפה כי “במסגרת החוזה הוטמעו כלים שנועדו למנוע חיכוכים עתידיים בין הצדדים באמצעות הגברת השקיפות בשלב חתימת החוזה. למשל, אחד הכלים שמציע החוזה הוא ‘פרוטוקול מצב הדירה’, המאפשר לצדדים לתעד את כל הפגמים והליקויים במועד מסירת הדירה כדי למנוע ויכוחים עובדתיים בהמשך, בעיה שבעלי דירות ושוכרים רבים נתקלים בה”, הוסיפה העירייה בהודעה מטעמה.

החוזה מוצע לשימוש הציבור הרחב באתר העירוני ובאתר האינטרנט ‘יד 2’.

כמחצית מתושבי תל-אביב-יפו מתגוררים בשכירות בכ-90,000 יחידות דיור מושכרות.

מרבית חוזי השכירות הם לשנה בלבד ובשנים האחרונות נפוצו חוזים מסורבלים שבמקרים רבים אינם מגנים כראוי על זכויות השוכר והמשכיר.

הסעיפים המרכזיים בחוזה המומלץ:

1. מתן אופציה לשוכר לשנת שכירות שנייה תוך העלאת מחיר של לא יותר מ- 3%.

2. לחוזה יצורף פרוטוקול מצב הדירה שיאפשר לצדדים לתעד את מצב הדירה בעת החתימה על החוזה על מנת למנוע סכסוכים מיותרים בהמשך.

3. הגדרת ביטחונות שיאפשרו הגנה מלאה לבעלי הדירות והגבלתם לגובה שיהיה גם הוגן כלפי השוכרים.

4. הגדרה ברורה של אחריות לתיקונים בין השוכר למשכיר, וכן קביעת לוחות זמנים מקסימליים לביצוע תיקונים.

אסף זמיר, ממלא-מקום ראש העירייה, קבע אתמול (ד’) כי “שוק השכירות בישראל סובל מחוסר הסדרה ומעיוות קיצוני ביחסי הכוחות בין שוכרים למשכירים. החוזה העירוני נועד להוות מצפן עבור אלו המעוניינים להסדיר את יחסיהם החוזיים בצורה הוגנת וישמש כלי משמעותי לשוכרים שיוכלו להשוות אותו לחוזים שהם יתבקשו לחתום עליו. אני מאחל שכמה שיוצר אנשים ישתמשו בחוזה ושכמה שיותר רשויות וארגונים יאמצו אותו. החוזה מהווה אמירה ציבורית חשובה של העירייה באשר ליחסים הרצויים בשוק השכירות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

תגובה אחת

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *