הרחיב חצר ואולץ לפנות את הקרקע

הרחיב חצר ואולץ לפנות את הקרקע
האכיפה משתלמת. שלט שהוצב בצפון
צילום: רשות מקרקעי ישראל

אנשי רשות מקרקעי ישראל הגישו לפולש מקרית אתא התרעה והלה הרס את הגדר והריצוף ופינה בעצמו את השטח

פולש שהשתלט ללא אישור על אדמות מדינה, אותן ריצף וגידר כדי להרחיב את חצרו, ללא היתר ובניגוד לחוק, פינה את הקרקע בעצמו, בעקבות פעולות אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל.

הפלישה התגלתה על ידי מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, במסגרת פעילות אכיפה שוטפת. הפולש גידר וריצף אדמות מדינה לשימושו הפרטי והקים עליהן פינת ישיבה המרחיבה את חצרו.

המפקחים הגישו לפולש התרעה והבהירו לו כי אם לא יחזיר את הקרקע לקדמותה ולרשות למדינה תוגש נגדו תלונה פלילית למשטרה בגין עבירת הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה שדינה עד שנתיים מאסר בפועל, ולאחר שיפונה הוא אף ייתבע בתביעה כספית, בה יידרש להשיב לקופה הציבורית את עלויות השימוש בקרקע והוצאות הפינוי.

לאחר שהבין את נחישותם של המפקחים להחזיר את הקרקע לציבור, העדיף הפולש לפנות את הקרקע בעצמו, על מנת להימנע מתביעות נוספות.

האכיפה משתלמת. שלט שהוצב בצפון|צילום: רשות מקרקעי ישראל
האכיפה משתלמת. שלט שהוצב בצפון|צילום: רשות מקרקעי ישראל

הפולש הרס את הגדר והריצוף ופינה באופן עצמי את השטח, תוך שהוא מחזיר את הקרקע לקדמותה ולרשות המפקחים והמדינה. מפקחי רמ”י תפסו חזקה בקרקע והחזירו אותה למאגר הקרקעות הציבורי, ממנו היא צפויה לצאת בהמשך לשיווק למגורים. המפקחים שילטו את השטח בשלטים המתריעים מפני פלישות חוזרות.

ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון – חיפה ברשות מקרקעי ישראל: “התופעה ההולכת ומתגברת של פינויים עצמיים היא הישג ברור של מדיניות אכיפה בלתי מתפשרת במסגרתה אנו תובעים מסיגי גבול לא רק על העלויות הרטרואקטיביות של השימוש בקרקע, אלא גם על עלויות הפינוי הנדרשות מהרשות כדי להחזיר את השטח למאגר הקרקעות הציבורי. כל פולש מטופל ומפונה בסופו של דבר ויותר ויותר פולשים ברחבי הארץ מעדיפים להתפנות בעצמם מאשר להיות חשופים לתביעות כספיות ופליליות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *