הפתעה: אלפי ביטולים של ‘מחיר למשתכן’

הפתעה: אלפי ביטולים של ‘מחיר למשתכן’
מאות דירות במסגרת 'מחיר למשתכן'. שכונת נאות אפק בביאליק
הדמיה: RDV

מנתוני משרדי הממשלה עולה, כי זוכים רבים, בהם כאלה שכבר זכו בדירה, נסוגו מתוכנית הדגל

במשרד השיכון נדהמו לגלות כי יותר מ-5,000 מבין הזוכים במכרזי מחיר למשתכן ברחבי הארץ ויתרו על זכייתם ולא מימשו אותה. במוצקין, שם נבחרו זוכים ל-1,165 דירות שהוצעו במסגרת המבצע, הודיעו (לפי המסמך) 1,039 זכאים על רצונם לבטל, בעוד שבפרויקט בקרית ביאליק, שם משווקות 457 דירות, הודיעו 1,002 מזכאי הפרויקט כי הם מבטלים את זכותם. עם זאת, בכל הפרויקטים האלה נרשמו אלפי תושבים, כך שהזכייה עוברת לבא בתור ברשימה.

מדוע זוגות צעירים מוותרים על ההטבה הזו? חלק טוענים כי בחלק מהפרויקטים הוצעו להם חוזים בעייתיים, ולא תמיד מה שהובטח היה מעוגן בחוזה. הם גם ציינו את אי היכולת לבצע שינויים בדירות לפי הצרכים שלהם, כאשר על פי סקרים, ביצוע שינויים לאחר קבלת הדירות עשויה לייקר את המחיר בעשרות אחוזים.

מאות דירות במסגרת 'מחיר למשתכן'. שכונת נאות אפק בביאליק|הדמיה: RDV
מאות דירות במסגרת ‘מחיר למשתכן’. שכונת נאות אפק בביאליק|הדמיה: RDV

בחברת ‘גיא ורדימון הנדסה ובניין’ ציינו כי הסיבה העיקרית לביטולים היתה כי המכרז נערך לפני שפורסמו נתוני הפרויקט. סמנכ”ל השיווק בחברה חשף השבוע כי מבין 9,300 תושבים שנרשמו להגרלה, יותר מ-5,300 עשו זאת לפני שבאתר החברה פורסמו נתונים בסיסיים על הפרויקט. זפרני: “ביום שאתר האינטרנט שלנו עלה לאוויר עם נתוני הפרויקט, הדמיות, תב”ע, תוכניות דירה וכו’, חלק מהנרשמים הבינו שהפרויקט לא מתאים לצרכיהם, וויתרו. יותר מ-5,300 אנשים נרשמו לפרויקט בנקודת זמן שבה לא ידעו למה הם נרשמים. העיתוי לפתיחת ההגרלה לא היה בשליטת החברה אלא במגרש של משרד הבינוי והשיכון”.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: “הנתונים כפי שהוצגו אינם מדויקים ומטעים. לאחר פחות משנה מאז ההגרלה הראשונה, אנו עומדים על יותר מ-8,000 דירות במחיר למשתכן ובמחיר מטרה. 87 אחוז מהדירות שהחלה מכירתן כבר נמכרו לזכאים, אשר מצאו בפרויקט כדאיות כלכלית. קיימים מקרים בהם בוחרים הזוכים לוותר על זכייתם מיד עם פרסום תוצאות ההגרלה, וללא קשר למפרט הדירה או מחירה.

“יודגש כי משרד הבינוי והשיכון מאפשר לזוכים בפרויקט מחיר למשתכן לרכוש דירה בהנחה ממוצעת של כ-200 אלף שקל. בדיקות חיצוניות אכן מאששות את הכדאיות הכלכלית של הפרויקטים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *