דעה: הממשלה נוקטת הצעדים שגויים

דעה: הממשלה נוקטת הצעדים שגויים
לשווק ומהר. גבאי
צילום: פרטי

מי שכיהנה בעבר כסגנית למנהל מיסוי מקרקעין טוענת בלהט: “יש לעצור את חקיקת המס כמנגנון ל’הוזלת מחירי הדירות'”

דורית גבאי, רואת חשבון ויועצת מס ומי שכיהנה בעבר כסגנית למנהל מיסוי מקרקעין, טוענת כי יש לעצור לאלתר את חקיקת המס כמנגנון ל”הוזלת מחירי הדירות”.
לטענתה “חקיקה אינה מוזילה את מחירי הדירות, היא גוזלת באמצעות מס רכישה ומעניקה הטבות במס שבח, בתקווה שמאמץ זה של בעלי הקרקעות יניב הורדת מחירים. זה לא קורה. אף לא אחת מהדרכים הביאה לירידה במחירי הדירות בישראל. ככל שהמדינה מתערבת יותר בכיוון זה, התוצאה היא רק עליית מחירים”.
גבאי סבורה כי שלל המהלכים יכולים להשפיע בשוליים על מחירי הדירות, בדרך של צמצום היקף הביקושים, אולם שורש הבעיה היא שהביקושים עולים, ותרבות החיים והתאים המשפחתיים משתנים כבר מעל שלושה עשורים, וזאת בלי להתייחס ליהודי התפוצות, שיוצרים ביקושים חדשים ושוק חדש, שהמקומיים אינם מסוגלים להתחרות בו.
גבאי גם יוצאת נגד הניסיון להמריץ מכירת קרקעות באמצעות מיסוי נמוך, והפעם שיעור נמוך של מס שבח. לדבריה זהו עוד ניסיון בדרך של הענקת מתנות לבעלי קרקעות – מס שבח של 20% במקום 48% מתוך תקווה שהדבר יציף את השוק בדירות ויביא לירידת מחירים.

לשווק ומהר. גבאי|צילום: פרטי
לשווק ומהר. גבאי|צילום: פרטי

גבאי: “מי שמבין משהו בכלכלה, יודע שהמשתנים המשפיעים על המחיר הם היצע וביקוש, ועשרות שנים אין בארץ היצע המתאים לביקוש. מספר התחלות הבנייה אינו תואם את הצרכים. אין לנו קרקעות בכלל, וקרקעות שמתאימות למגורים מנוצלות לאט ותמיד בפיגור. גם תמ”א 38 על שלביו היה אמור ליצור הגדלת היצע, אולם המדינה כמדינה אינה מתואמת על הפרטים, יוצרת חוסר וודאות ופרשנויות שונות, עד שהדברים נעשו מסובכים ומורכבים אפילו בעיני היועץ המשפטי לממשלה שמחה על הטיפול בנושא.
“כדאי להפסיק להאמין לשקרים ולחשוב שהמחירים ירדו. ובינתיים, הממשלה מתבקשת לבטל את הגזירה של מס רכישה בגובה 8%, ולהשיב את מס הרכישה על כל דירה שנייה בשיעור ש”ניתן לחיות עמו”, של 3.5% ואילך, כי השוד שנעשה הוא בלתי נסבל. במקביל, וחשוב אף יותר, הממשלה מתבקשת לשחרר מאות אלפי קרקעות לדירות ומהר”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *