אושרו התקנות הנלוות לחוק מיסוי דירה שלישית

אושרו התקנות הנלוות לחוק מיסוי דירה שלישית
מעקב צמוד. בית דירות{צילום: אתר pixabay.com

יו”ר ועדת הכספים: “אחר שהאוצר ורשות המיסים יוכיחו כיצד הנוסחה אינה גורמת להעלאת ערך הדירות, הנושא יהיה מאחורינו”

ועדת הכספים אישרה את התקנות הנלוות לחוק מס ריבוי דירות, בתום דיון סוער מאוד, זאת אף שחברי האופוזיציה לא נכחו בו לאחר שהודיעו שהם מחרימים גם את הדיון בתקנות ושוב בטענה כי כל התהליך לא ראוי. חברי הקואליציה הביעו את מורת רוחם מהחוק ומהתקנות יחדיו ועל הבהילות של האוצר לאשר את התקנות. חברי כנסת הטיחו באנשי האוצר ורשות המיסים טענות קשות, כי “לחוק ולתקנות ניחוח קומוניסטי”. יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) שלחץ להכנסת שינויים חשובים לטובת הציבור לתקנות, אמר שאם האוצר יתנגד לשינויים הוא “יישלח את החוק עם ברכה לשליט צפון קוריאה עם המלצה חמה שייאמץ את החוק שתואם את אופי מדינתו”. הוועדה הכריעה בסופו של דבר והכניסה מספר שינויים לתקנות באופן שייקל על מי שהמס החדש יחול עליהם.

השינויים המרכזיים בתקנות שהוועדה הכניסה בלחצו של יו”ר הוועדה גפני הם:
1. סכום המענק למי שימכור את דירתו השלישית יעלה מ- 75 אלף ₪ ל- 85 אלף ₪.
2. למי שברשותו דירת מגורים אחת שבה הוא מתגורר ועוד שתי דירות זולות יחסית ששוויין עד 1.15 מיליון ₪ יהיה זכאי אף הוא למענק אם ימכור אחת מדירותיו אלו, אף שלפי החוק, המס של דירה שלישית לא חל עליו.
3. מקבל המענק יצטרך להתחייב בהצהרה כי אינו מתכוון לרכוש דירה נוספת במשך 4 שנים מיום קבלת המענק ולא 5 שנים כפי שהיה בנוסח התקנות המקורי שהגישו האוצר ורשות המיסים.
4. מוכר שיקבל תצהיר של הקונה, שהוא מחוסר דיור או שהוא משפר דיור ובגין זה יזכה במענק, יידע את רשות המיסים על דבר ההצהרה וזו תבדוק אם הקונה אכן עונה על ההגדרות הללו. אם לאו, קרי הקונה הצהיר הצהרת שקר בין בזון בין בשגגה, רשות המיסים תטיל עליו את החבות בהחזר כספיי המענק. מדובר בשינוי חשוב מאוד לטובת הציבור, שכן לפי הנוסח המקורי של התקנות, היה על המוכר שמוכר את דירתו השלישית לוודא את טיב הקונה, אם הוא משקיע או מחוסר דיור או משפר דיור, דבר שהיה מקשה עליו מאוד בביצוע העסקה וכן היה יוצר סרבול על עסקאות נדל”ן במקרים אלו.

מעקב צמוד. בית דירות{צילום: אתר pixabay.com
מעקב צמוד. בית דירות{צילום: אתר pixabay.com

בסופו של דבר, לאחר דיון ממושך, ולאחר שסגן שר האוצר עצמו הגיע לוועדה, אישרה ועדת הכספים את התקנות ואת הצו, אחרי שדרישותיה לתיקונים שייטיבו עם ציבור בעלי הדירות התקבלו.

בסיכום הודיע יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני, כי לאחר שהאוצר ורשות המיסים יוכיחו בשבוע הקרוב, כיצד הנוסחה אינה גורמת להעלאת ערך הדירות, הנושא יהיה מאחורינו. בכל מקרה, אם ניווכח שהנוסחה פוגעת בבעלי הדירות ומעלה את ערכן בחישוב המס, כך שהמס יהיה גבוה יותר ביחס לערכן הריאלי של הדירות, ועדת הכספים תקדם חקיקה שתבטל או תשנה את חוק מיסוי דירה שלישית. הוועדה תעקוב אחר יישום החוק והשלכותיו ומידת השגת המטרה הרצוייה – הגדלת היצע הדירות למכירה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *