עכו: פוצץ המגדל השומם בכניסה לעיר

עכו: פוצץ המגדל השומם בכניסה לעיר
הפינוי יארך חודש. המגדל לפני הפיצוץ
צילום: עיריית עכו

המבנה הכי גבוה שנהרס בארץ עד היום ופירוק המבנה התאפשר רק אחרי מאבק משפטי

המגדל העגול, בכניסה לעכו, קרס ביום שישי בבוקר, לאחר פיצוץ מבוקר בעזרת כטון חומר נפץ. הפיצוץ במגדל שגובהו היה כ-50 מטר ובו 15 קומות, בוצע בשעה 6:00 בבוקר. לצורך אבטחת המשימה הוצבו שוטרים ומאבטחים רבים והופסקה תנועת הרכבות וכלי הרכב בסמוך למקום. עיתונאים רבים וגם תושבים סקרנים, הגיעו למקום וצפו בפיצוץ ממרחק בטוח.

הפינוי יארך חודש. המגדל לפני הפיצוץ|צילום: עיריית עכו
הפינוי יארך חודש. המגדל לפני הפיצוץ|צילום: עיריית עכו

בחודש פברואר דחה בית המשפט המחוזי בחיפה את העירעור נגד צו ההריסה שהוציא בית משפט השלום בעכו ב-18 במאי 2015. המבנה, אשר תוכנן לשמש בית מלון מפואר בשם “פנינת הים”, אמור היה להיהרס בתוך שנה מכיוון שהעבודות לא הושלמו בעקבות קשיים כלכליים אליהם נקלעה חברת “בולוס גד תיירות ומלונאות”.

השטח והמבנה שעליו נמכרו לחברת “צומת יזמות השקעות בנדל”ן”, ושופטת בית משפט השלום, שושנה פיינסוד-כהן, קיבלה את דרישת העירייה להרוס את המבנה בטענה שהוקם בסטייה מההיתר שהוצא בשנת 2000 – נבנו 16 קומות במקום 32 קומות מאושרות, בחיפוי חלקי, ללא מחיצות וללא חלונות. עוד נטען, כי תוקף ההיתר פג ב-2003, ומכיוון שהמבנה לא הושלם והפך למפגע חזותי, בטיחותי וכלכלי, לא ניתן לחדש לו את ההיתר.

המערערים טענו בבית המשפט המחוזי כי הריסת המבנה אינה מידתית, וכי הם עושים מאמץ למכור את הנכס. עם זאת אמרו, כי אין כל אינטרס כלכלי בהקמת דירות נופש, וכי התוכנית החלה על המבנה, שפגה ב-2003, אינה מתאימה לצרכים של היום. עוד נטען, כי מאחר שלא צפוי פיתוח של האזור בקרוב, המבנה אינו מפריע ואינו מהווה מפגע.

בחברת “א. ניר פינוי פסולת”, שנשכרה להרוס את המבנה, אמרו כי זה המבנה הכי גבוה שנהרס בארץ עד היום. מתברר כי במשך יותר מחודשיים פועלים גורמים מקצועיים להכנת המבנה לפיצוץ, בשל הסמיכות לגשר הקיים, אולם השמחות הסמוך ונחל נעמן.

אגב, פינוי הפסולת יארך כחודש וכל הפסולת שתצטבר מהריסת המבנה, כמו בטון וברזל, תמוחזר ותושב לשימוש.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *