משרד הביטחון מוכר שטחים במפרץ חיפה

משרד הביטחון מוכר שטחים במפרץ חיפה
תוכנית מתגלגלת. השטח שהוצע למכירה
צילום: משרד הביטחון

הכסף שיתקבל ממכירת בית הספר הטכני של חיל האוויר צפוי לממן את העתקת בית הספר לכרמיאל

משרד הביטחון הציע השבוע למכירה את שטח בית הספר הטכני של חיל האוויר במפרץ חיפה. התוכנית היא לנצל את הכסף שיתקבל כדי לממן את העברת המוסד לכרמיאל ולנבטים. בהודעה שאותה פירסמו במשותף אגף המבצעים והנכסים הלוגיסטיים במשרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל, נכתב: “שטח בית הספר הטכני חולש על כ-640 דונם, הגובלים בנמל חיפה המזרחי, והוא נחשב אחת מעתודות הקרקע האחרונות במפרץ, שעתידות לשמש עורף לנמל המפרץ המתוכנן”.

לצד ההודעה, שפורסמה באתר האינטרנט של משרד הביטחון, פורסמה גם הבהרה כי ייתכן שהקרקע תפונה בשלבים, אך ככלל השטח יפונה בטווח של כארבע שנים ממועד מימוש המכרז.

במהלך שנת 2011 התקבלה החלטה להעביר את בית הספר הטכני לכרמיאל, ואף נחתם הסכם בין משרד הביטחון לרשות מקרקעי ישראל. על פי התוכנית המקורית, אמור בית הספר להיבנות על שטח של 21 אלף מ”ר ולכלול קמפוס טכנולוגי מתקדם, שיוכל לאכלס 1,500 תלמידים – 50 אחוז יותר מאשר בבית הספר הנוכחי.

עיריית כרמיאל מיהרה להציב שלט גדול בכניסה המערבית לעיר, שבו נכתב: “כאן תוקם המכללה הטכנולוגית של חיל האוויר”. במאי 2012 נערך טקס הנחת אבן הפינה במעמד נשיא המדינה דאז, שמעון פרס, שר החינוך, גדעון סער, מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, מנכ”ל קרן רש”י, אלי אללוף, ויו”ר קרן היסוד העולמי, אליעזר (מודי) זנדברג. גם ראש העיר, עדי אלדר, השתתף בטקס, שבמהלכו נאמו הוא ופרס על חשיבות בית הספר לצורך פיתוח הגליל.

תוכנית מתגלגלת. השטח שהוצע למכירה|צילום: משרד הביטחון
תוכנית מתגלגלת. השטח שהוצע למכירה|צילום: משרד הביטחון

ואולם, מהר מאוד התברר כי העברת בית הספר הטכני לכרמיאל “תקועה” בגלל ויכוחים בין משרד הביטחון למשרד האוצר. בצה”ל היו מוכנים לפנות בסיסים תמורת “פיצוי הולם”, ומכיוון שלא היתה הסכמה על גובה הפיצוי, התעכבה היוזמה של העברת בסיסים לפריפריה, בצפון ובדרום כאחד.

סימנים ראשונים לשינוי חלו לפני חודשיים. לאחר פגישה בין שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לבין מ”מ ראש העיר, רינה גרינברג, בישרה האחרונה כי העיכוב עומד להסתיים.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: “משרד הביטחון מעוניין להעתיק את הבית ספר הטכני למקום אחר. לגבי האתר המיועד, יש לפנות למשרד הביטחון. התנאי למימוש מהלך זה הוא אפשרויות המימון. משרד הביטחון פנה לרמ”י בבקשה לבחון את שיווק השטח של בית הספר כאחד ממקורות המימון האפשריים, ולשם כך סוכם על פירסום ‘קול קורא’ שאינו מהווה מכרז, אלא בחינת היתכנות בלבד. שיווק המתחם ייבחן בהתאם לרמת העניין לרכישת המתחם ולסיכום תנאי השיווק מול משרד הביטחון”.

מעיריית כרמיאל נמסר: “מדובר בצעד נוסף לקידום התוכנית להעברת בית הספר הטכני לכרמיאל. בשבועות האחרונים פעל ראש העיר אל מול אנשי האוצר לקידום התוכנית, ובנוסף פעלה רינה גרינברג אל מול שר הביטחון וצוותו. אנו בטוחים שפעילות זו תביא לאישור סופי של ההחלטה על העברת בית הספר הטכני”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *