ייהרס המגדל הנטוש בכניסה לעכו

ייהרס המגדל הנטוש בכניסה לעכו
חלק מהפסולת תמוחזר. עיריית עכו
צילום: ויקיפדיה

זה המבנה הכי גבוה שנהרס בארץ עד היום ופירוק המבנה התאפשר רק אחרי מאבק משפטי

המגדל העגול, בכניסה לעכו, יקרוס ביום שישי הבא לאחר פיצוץ מבוקר בעזרת כטון חומר נפץ. הפיצוץ יתבצע בשעה 6:00 בבוקר, ולצורך אבטחת המשימה יוצבו שוטרים ומאבטחים רבים ותופסק תנועת הרכבות וכלי הרכב בסמוך למקום.

בחודש פברואר דחה בית המשפט המחוזי בחיפה את העירעור נגד צו ההריסה שהוציא בית משפט השלום בעכו ב-18 במאי 2015. המבנה, אשר תוכנן לשמש בית מלון מפואר בשם “פנינת הים”, אמור היה להיהרס בתוך שנה מכיוון שהעבודות לא הושלמו בעקבות קשיים כלכליים אליהם נקלעה חברת “בולוס גד תיירות ומלונאות”.

חלק מהפסולת תמוחזר. עיריית עכו|צילום: ויקיפדיה
חלק מהפסולת תמוחזר. עיריית עכו|צילום: ויקיפדיה

השטח והמבנה שעליו נמכרו לחברת “צומת יזמות השקעות בנדל”ן”, ושופטת בית משפט השלום, שושנה פיינסוד-כהן, קיבלה את דרישת העירייה להרוס את המבנה בטענה שהוקם בסטייה מההיתר שהוצא בשנת 2000 – נבנו 16 קומות במקום 32 קומות מאושרות, בחיפוי חלקי, ללא מחיצות וללא חלונות. עוד נטען, כי תוקף ההיתר פג ב-2003, ומכיוון שהמבנה לא הושלם והפך למפגע חזותי, בטיחותי וכלכלי, לא ניתן לחדש לו את ההיתר.

המערערים טענו בבית המשפט המחוזי כי הריסת המבנה אינה מידתית, וכי הם עושים מאמץ למכור את הנכס. עם זאת אמרו, כי אין כל אינטרס כלכלי בהקמת דירות נופש, וכי התוכנית החלה על המבנה, שפגה ב-2003, אינה מתאימה לצרכים של היום. עוד נטען, כי מאחר שלא צפוי פיתוח של האזור בקרוב, המבנה אינו מפריע ואינו מהווה מפגע.

בחברת “א. ניר פינוי פסולת”, שנשכרה להרוס את המבנה, אמרו כי זה המבנה הכי גבוה שנהרס בארץ עד היום. מתברר כי במשך יותר מחודשיים פועלים גורמים מקצועיים להכנת המבנה לפיצוץ, בשל הסמיכות לגשר הקיים, אולם השמחות הסמוך ונחל נעמן. על פי התיכנון, המבנה יקרוס מדרום מערב לנחל הנעמן לכיוון חוף הים”.

אגב, פינוי הפסולת לאחר הפיצוץ ייארך כחודש וכל הפסולת שתצטבר מהריסת המבנה, כמו בטון וברזל, תמוחזר ותושב לשימוש.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *