חיפה: העירייה אימצה את התקן הישראלי לבנייה ירוקה

חיפה: העירייה אימצה את התקן הישראלי לבנייה ירוקה
כפופים להנחיות הבנייה הירוקה. המוסד החינוכי שנבנה בחיפה בבנייה ירוקה
הדמיה: משרד האדריכלים מנספלד-קהת

יונה יהב: “חיפה מחויבת לאמנה הבינלאומית של צמצום פליטות ובנייה בסטנדרטים מתקדמים. משתמשי המבנים ייהנו מסביבת חיים איכותית ונעימה יותר, הרואה את פני העתיד”

החלטה תקדימית: ועדת התכנון והבנייה המקומית, בראשותה של מ”מ ראש העיר חדווה אלמוג, החליטה בישיבתה האחרונה לאמץ את התקן הישראלי לבנייה ירוקה כמדיניות עירונית מחייבת. ראש העיר חיפה, יונה יהב: “חיפה מחויבת לאמנה הבינלאומית של צמצום פליטות ובנייה בסטנדרטים מתקדמים. משתמשי המבנים ייהנו מסביבת חיים איכותית ונעימה יותר, הרואה את פני העתיד”.

מתברר כי בשנים האחרונות מקדם פורום ה-15 יוזמה לאמץ באופן הדרגתי את התקן כתקן מחייב בערי הפורום, ועיריית חיפה החליטה להצטרף ליוזמה ולחייב באופן הדרגתי את המבנים הנבנים בעיר, לרבות מבנים חדשים המיועדים למגורים ולעסקים. הוראות אלה חלות גם לגבי הבנייה בקרית חיים.

המהלך ייעשה בהדרגתיות, כאשר בשלב הראשון יחויבו כל בנייני המגורים מעל 15 קומות להיבנות על פי התקן, ומבני ציבור יחויבו לעמידה בתקן באופן מדורג ובשלבים. במסגרת היערכותה של עיריית חיפה למהלך, גובשה עבור צוות מינהל ההנדסה תוכנית הכשרה להכרת התקן על תחומיו השונים. כל עובדי העירייה העוסקים בתחום (עובדי ‘יפה נוף’ ושיקמונה) יעברו את ההכשרה על ידי המועצה הישראלית לבנייה ירוקה.

כפופים להנחיות הבנייה הירוקה. המוסד החינוכי שנבנה בחיפה בבנייה ירוקה|הדמיה: משרד האדריכלים מנספלד-קהת
כפופים להנחיות הבנייה הירוקה. המוסד החינוכי שנבנה בחיפה בבנייה ירוקה|הדמיה: משרד האדריכלים מנספלד-קהת

בנייה ירוקה הינה גישה מערכתית כוללת לתכנון, בנייה ותפעול בתים, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד לאורך כל תקופת השימוש בהם, במטרה לצמצם ככל הניתן פגיעה בסביבה. מטרת הבנייה הירוקה ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל הניתן, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה. התפיסה הירוקה מביאה תועלת גם לדיירי הבית ולקבלנים, הודות להקטנת צריכת המשאבים ושיפור תנאי השימוש במבנים. בפרויקט בנייה ירוקה ניתן דגש למספר מרכיבים, בהם חיסכון בצריכת המים והאנרגיה, טיפול במי נגר, סוגיות הקשורות בבחירת אתר הפרויקט, צפיפות הבנייה, פיתוח שטחים לא בנויים באתר, אקולוגיה, שימוש בחומרים ירוקים לבנייה, ניהול אתר הבנייה ואיכות הבניין עבור דייריו, נגישות לאור טבעי, נוף, אוורור חללים פנימיים ועוד. חשיבותה מתבטאת במשולש הסביבתי של כלכלה (חיסכון כספי בהוצאות החודשיות), חברה וסביבה.

במסגרת זו, הקבלנים יחויבו לבנייה על פי אלמנטים אופייניים לבנייה ירוקה, לרבות בידוד תרמי יעיל של הגג, הקירות והחלונות, ניצול מסה תרמית ובידוד תרמי לחיסכון באנרגיה לצורך חימום/קירור, תכנון מושכל של צורת הבית והעמדתו לניצול אור טבעי, אוורור טבעי ואנרגית השמש וחיפוי אדמה, שימוש באביזרים חסכניים במים ואנרגיה, שימוש במקורות אנרגיה נקיים (כגון רוח, שמש), מיחזור פסולת, מים ‘אפורים’ ומי ביוב ועוד.

מבנה המשרדים הראשון בארץ (אינטל) נבנה בחיפה על פי תקן בנייה ירוקה הישראלי והבריטי (Breeham) בהצטיינות. הבנייה הירוקה בחיפה זוכה בשנים האחרונות לחיזוקים גם דרך תוכניות בניין עיר, ובתוכניות לשכונות מגורים חדשות ואזורי תעסוקה נקבע כי המבנים, כשייבנו, יהיו כפופים להנחיות הבנייה הירוקה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *