1,834 דונם ממשגב יועברו לסח’נין

1,834 דונם  ממשגב יועברו לסח’נין
מפתח לצמצום פערים. סח'נין
צילום: מואפק חלאילה

אחרי יותר משני עשורים של ויכוחים, ולמרות המחאות מצד מועצת משגב, משרד הפנים קיבל את רוב ההמלצות של ועדה שבדקה את הנושא ושטח השיפוט של סח’נין יגדל בכ-20 אחוז

משרד הפנים הודיע בסוף השבוע שעבר כי החליט לקבל את המלצות הוועדה שהחליטה להעניק לסח’נין שטח שהיה עד כה שייך למועצת משגב. מטבע הדברים, ההחלטה גרמה לכעס במשגב, הגם שהמלצות הוועדה היו ידועות לבכירים במועצה האזורית.

מתברר כי בשל מחסור בקרקעות לבנייה ועסקים, עיריית סח’נין הגישה מספר פעמים בעבר, בקשות להרחבת של שטח השיפוט המוניציפלי. בינואר 2004 מינה משרד הפנים ועדת חקירה, בראשותו של פרופ’ גדעון ביגרשנה. הוועדה המליצה ברוב דעות להעביר לעיריית סחנין שטח של 1,716 דונם. אלא שבס’חנין חשבו שלא די בכך, התנגדו להמלצות ולכן הנושא הוקפא לשני עשורים.

ב-2012 עיריית סח’נין פנתה למשרד הפנים בבקשה מחודשת, ובנובמבר 2013 מונתה ועדה חדשה שבראשה עמד פרופ’ ערן רזין. חברי הוועדה שמעו את עמדת עיריית סח’נין ואת נציגי המועצה האזורית משגב. כמו כן העידו בפני הוועדה אנשי מינהל התכנון ומשרד הפנים, אנשי חברת רפאל שהתבקשו לוותר על שלהם. גם נציגי הגופים הירוקים העידו, ובכלל זה החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, והקרן הקיימת לישראל.

מפתח לצמצום פערים. סח'נין|צילום: מואפק חלאילה
מפתח לצמצום פערים. סח’נין|צילום: מואפק חלאילה

כאמור, במועצת משגב התנגדו להעברת שטחים לסח’נין ובין היתר טענו: “בקשת סח’נין כוללת שטחים נרחבים באזור מערב, צפון ודרום העיר שמוגדרים כשטחים מוגנים מפיתוח. שטחים אלו משמשים חיץ בין היישובים, שטח לבילוי בחיק הטבע, מסדרונות אקולוגיים ובתי גידול לבעלי החיים ולצמחיה הגלילית. בהיעדר תכניות ו/או כוונות לפיתוח בשטחים אלה, יש להשאירם במשמורת המועצה האזורית משגב ולא להעבירם לתחום עיריית סח’נין”.

בפני הוועדה גם הופיעו נציגי עמותת “שכנים”, אשר הציעו להעביר לעיריית סח’נין כ-3,110 דונם. במועצת משגב אמרו על כך לוועדה: “נראה שהצעת עמותת שכנים אינה נתמכת בנימוקים תכנוניים אלא משיקולים אחרים כגון: התחשבות במשקעי העבר, היסטוריה של האזור וחשש מהפרות סדר ומאלימות”.

בחודש מרץ הוגש דוח הוועדה למשרד הפנים, ובו נכתב בין היתר: “העירייה סבלה רבות מהפקעת קרקעות ומהגבלות פיתוח והמשך הגבלות הפיתוח עלול להעצים את הרגשת הקיפוח והפגיעה בתושבי עיריית סחנין ולחזק את תחושת המצור. אי לכך, הרחבת תחום שיפוטה של עיריית סח’נין עשויה להיות פיצוי חלקי ולייצר הזדמנויות לפתרונות”. במועצה גם ציינו בפני חברי הוועדה כי הם אלו שהציעו בעבר כי השטחים ממזרח ליישוב אשבל ישמשו כאזור תעסוקה משותף של משגב וסח’נין.

בסופו של דבר המליצה הוועדה להעביר ממשגב לסח’נין שישה אזורים בשטח כולל של כ-2,100 דונם, אולם במשרד הפנים טענו כי על פי המלצה שהעבירה אורנה הוזמן-בכור, מנכ”לית משרד הפנים, בוטלה העברת שטח הסמוך למתקן “לשם” של רפאל. אי לכך, השטח שיועבר לסח’נין בסופו של דבר הוא 1834 דונם, גידול של כ-20 אחוז משטח השיפוט הקיים של העיר.

שר הפנים אריה דרעי אמר לאחר ההכרזה: “סח’נין היא עירייה בעלת צורכי פיתוח משמעותיים בטווח הקצר והארוך, תוספת שטחי השיפוט בהיקף של כ-1800 דונם יהפכו אותה בתוך שנים ספורות לעירייה איתנה עם אזור תעשייה עתידי משותף עם משגב, פארק עירוני ושכונות מגורים חדשות, שינוי הגבולות הוא מפתח לצמצום פערים בין רשויות מקומיות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *