תמיכה בהצעת חוק שכירות הוגנת

תמיכה בהצעת חוק שכירות הוגנת
ההצעה חזרה. בית להשכרה
צילום אילוסטרציה: pixabay.com

מומחה טוען כי הצעת החוק החדשה מבקשת לתת ודאות ויציבות לשוכרי הדירות, למרות שקיימים פתרונות יעילים לא פחות

עו”ד שחר לוינזון, מומחה לנדל”ן, שותף במשרד יוסף ישורון ושות’, סבור כי החוק לשכירות הוגנת יביא ליציבות לשוק הפרוץ של השכרת דירות. חברי הכנסת סתיו שפיר ורועי פולקמן, הציעו את החוק כבר לפני שנתיים, אולם מאז ההצעה הקופאה וכעת היא עומדת בפני אישור.
עו”ד לוינזון טוען כי הצעת החוק החדשה מבקשת לתת ודאות ויציבות לשוכרי הדירות. גולת הכותרת שלה היא הגבלת העלאת דמי השכירות לשיעור של כ–2 אחוזים לשנה, למשך כשלוש שנים. כך לדוגמה, בעל דירה שמבקש כיום דמי שכירות של 5,000 שקל, יוכל להעלות את דמי השכירות בכל שנה ב–100 שקל בלבד, המהווים 2 אחוזים מדמי השכירות המקוריים, ואף יהיה מחויב לכך גם אם תתבצע תחלופת שוכרים בדירה.

ההצעה חזרה. בית להשכרה|צילום אילוסטרציה: pixabay.com
ההצעה חזרה. בית להשכרה|צילום אילוסטרציה: pixabay.com

על פי הצעת החוק, יתאפשר לשוכרים שגרים בדירה, ושבעליה החליטו להעלות את דמי שכר הדירה באופן אשר נוגד את לשון החוק המוצע, להגיש נגדו תביעה, ולזכות בפיצויים ללא הוכחת נזק. כמו כן, על פי ההצעה לא יוכלו השוכר והמשכיר להתנות על הוראות החוק בהסכם השכירות ביניהם.
בנוסף, לצד נושא דמי השכירות, מבקש החוק לקבוע סטנדרטים הולמים של תנאי מחיה ובטיחות בדירה.
יצוין כי שר האוצר משה כחלון תומך בחוק, בעוד שרת המשפטים, איילת שקד, מתנגדת וטוענת כי אכיפת החוק תהיה בלתי אפשרית.
חשש נוסף מצד המתנגדים, מציין עו”ד לוינזון, היא כי החוק ייצור התערבות בוטה בזכותם לקניין של בעלי הדירות, וכן כי רגולציה שכזו אשר יוצר החוק עלולה להביא לכך שבעלי הדירות ישקיעו פחות בתחזוקת הדירות שכן רווחיהם יקטנו, מה שיגרום לחלק מהדירות להיות אף יותר מוזנחות ממה שהן כיום. כך או כך, לדבריו, ייתכן שהפתרון המוצע אכן אינו אופטימלי, וניתן לשער כי קיימים פתרונות יעילים לא פחות, כמו מתן הטבות מיסוי לרוכשי דירות אשר מסכימים להצטרף למאגר של דירות בעלות דמי שכירות מפוקחים, מתן הטבות מיסוי ליזמים אשר יבנו דירות שייועדו להשכרה לטווח ארוך, ועוד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *