שקד: מקדמת חוק שיגן על הרוכשים בקבוצות רכישה

שקד: מקדמת חוק שיגן על הרוכשים בקבוצות רכישה
'קול קורא' להצעות דרכי הסדרה של תחום קבוצות הרכישה. בתמונה: רבי קומות ברובע הקריה שבאדוד
צילום אילוסטרציה (למצולם אין כל קשר לנאמר בכתבה): מתוך וויקיפדיה


לשכתה של שרת המשפטים: “צוות מיוחד של משרד המשפטים יבחן את נושא קבוצות הרכישה לאור הסיכונים הקיימים בעסקאות אלו ובהתחשב בהערות הציבור”. השבוע פרסם משרד המשפטים קול קורא שמבקש מהציבור להשמיע דעות והצעות בעניין הסדרת קבוצות רכישה בחוק. שקד: “לא נאפשר מצב בו רוכשי דירות יעמדו חשופים לגמרי וללא מענה למול הסכנה”

בשנים האחרונות גדל מספרם של יחידים המתארגנים כקבוצה לרכישת זכויות בקרקע ורכישת שירותי בניה, הידועות בכינוי: ‘קבוצות רכישה’.

בסופו של ההליך, כל יחיד מקבל את חלקו בפרויקט בדרך של דירת מגורים אחת או יותר.

על אף מאפייניה הייחודיים והסיכון אותו נוטלים רוכשים המעורבים בה, עסקה באמצעות קבוצת רכישה אינה מוסדרת בדין הישראלי באופן מיוחד.

מאחר ולא מדובר ברכישת דירה בפועל, אלא ברכישת קרקע ובניה עצמית, הדינים הייחודיים החלים על מוכרי דירות אינם חלים במקרים מעין אלו והרוכש אינו מוגן בצורה מיטבית.

“לאור ריבוי העסקאות וכן מקרים שהתעוררו בעת האחרונה, עלה הצורך לבחון מהי ההסדרה הייחודית לסוג זה של עסקאות”, הסבירו היום (ג’) בלשכת שרת המשפטים, איילת שקד.

'קול קורא' להצעות דרכי הסדרה של תחום קבוצות הרכישה. בתמונה: רבי קומות ברובע הקריה שבאדוד | צילום אילוסטרציה (למצולם אין כל קשר לנאמר בכתבה): מתוך וויקיפדיה
‘קול קורא’ להצעות דרכי הסדרה של תחום קבוצות הרכישה. בתמונה: רבי קומות ברובע הקריה שבאדוד | צילום אילוסטרציה (למצולם אין כל קשר לנאמר בכתבה): מתוך וויקיפדיה

הלשכה הוסיפה כי “על מנת לאפשר את המשך פעילותן של קבוצות הרכישה ולהגן על ציבור המתקשרים בהן”, הקימה שרת המשפטים צוות בין-משרדי בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, שידון בחובותיה של קבוצת רכישה כלפי הרוכשים שהתקשרו בה, שבמסגרתו תיקבע הגדרה אחידה לקבוצת רכישה תקנית ומאפייניה, תוך הבטחת זכויותיהם וכספם של הרוכשים ומעמד הקרקע טרם השלמת הפרויקט.

ממשרד המשפטים נמסר במקביל כי “לאור חשיבות הסוגיה והעניין הציבורי, משרד המשפטים פרסם אתמול ‘קול קורא’ לציבור הרחב ובו הוא מזמין אותו להעביר הערות והצעות לדרכי הסדרה של תחום קבוצות הרכישה, על שלביו השונים”.

שקד קבעה היום כי “רכישת דירה היא בדרך כלל ההשקעה הפיננסית הראשונה והגדולה ביותר שאדם נוטל בה חלק. כאשר עסקאות רכש לא מבשילות, מסיבות כאלו ואחרות, אדם עלול למצוא עצמו חסר כל וללא עוגן משפטי שיסייע לו לתבוע את ששייך לו. לשם כך הוריתי על הקמת הצוות שיבחן את הסוגיה וימליץ על אופן הטיפול הנכון בה. לא נאפשר מצב בו רוכשי דירות יעמדו חשופים לגמרי וללא מענה למול הסכנה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *