צפון: קנס בגלל בנייה באיחור

צפון:  קנס בגלל בנייה באיחור
מאבק בבניה בלתי חוקית
צילום: רשות מקרקעי ישראל

שופט בית משפט השלום בקריות, נווה ערן, הטיל השבוע קנס של 40 אלף שקלים על חברת “מרכז הבנייה – אבו סנאן בע”מ” בגין ביזיון בית המשפט. בנוסף, הטיל השופט קנס של 5,000 שקלים על כל יום שבו החברה תמשיך בביצוע העבודות בניגוד להוראות בית המשפט.
מדובר בחברה שחתמה על חוזה עם רשות מקרקעי ישראל להקמת מפעל במגרש ריק באזור תעשייה במועצת אבו סנאן, אך לא עמדה בתנאי החוזה ולא החלה בעבודות הבנייה להקמת המפעל. כתוצאה מכך קרקע ציבורית שהוקצתה כדי לתמוך בתעשייה וליצור מקומות עבודה לתושבי האיזור, עמדה כאבן שאין לה הופכין.
לטענת רשות מקרקעי ישראל, החברה עיכבה את ביצוע עבודות הפיתוח במשך שנים רבות ובניגוד לחוזה ההקצאה. לאור העובדה כי החוזה של החברה עם רשות מקרקעי ישראל הסתיים השנה, ורשות מקרקעי ישראל הודיעה לחברה כי לא עמדה בתנאים ולא מימשה את חוזה הפיתוח, בוטלה ההקצאה. לאחר הודעת הרשות לפיה החוזה מבוטל, החלה החברה לבצע עבודות בנייה בקרקע לאחר שזכויותיה בה כבר הסתיימו, ובניגוד להוראות המפורשות של רשות מקרקעי ישראל.

מאבק בבניה בלתי חוקית|צילום: רשות מקרקעי ישראל
מאבק בבניה בלתי חוקית|צילום: רשות מקרקעי ישראל

בתגובה, פנתה רשות מקרקעי ישראל לבית המשפט, אשר הוציא לבקשתה צו מניעה שאסר על החברה לעבוד באתר. רשות מקרקעי ישראל עתרה לבית המשפט שוב בשבוע שעבר והתלוננה על ביזיון בית המשפט. בית המשפט קיבל את תביעת הרשות וקבע כי המשך העבודות המנוהלות על ידי החברה בשטח, למרות צו המניעה שניתן נגדה, מהווה ביזיון בית המשפט. השופט חייב את החברה בקנס של 40,000 ₪ ועוד 5,000 ₪ לכל יום נוסף בו משתמשת החברה בקרקע. בנוסף חויבה “מרכז הבנייה – אבו סנאן בע”מ” גם בהוצאות משפט בסך 1,500 שקלים. מאחר ונציגי החברה לא הגיעו לדיון, ניתנה החלטת בית המשפט שלא בנוכחותם.
“מדובר בפסק דין מרתיע וחשוב”, אומר ערן ליבנה מנהל מרחב הצפון – חיפה בחטיבה לשמירה על הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, “מעבר למסר הברור לכל מי שעובר על החוק, יש כאן מסר חשוב ליזמים: להסכמי פיתוח ולחוזים לביצוע עבודות בנייה יש מועד סיום והם כפופים לזמנים הכתובים בחוזה. יזמים המחזיקים בקרקעות ציבוריות מבלי לפתח אותן ומחמירים בכך את מצוקת הקרקע בישראל ייאלצו לתת את דעתם על פסק הדין”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *