פונו מאהלים בלתי חוקיים מחופי הים בצפון

פונו מאהלים בלתי חוקיים מחופי הים בצפון
א' זה אהל. מאהל בחוף הים
צילום אילוסטרציה: pixabay.com

במסגרת מבצע אכיפה מרוכז כנגד תופעת הפלישה לאדמות המדינה בחופי הים באיזור חיפה, פינו מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל יחד עם מפקחי הסיירת הירוקה, כ- 10 מאהלים בלתי חוקיים, אותם הקימו מספר חבורות. המאהלים כללו סככות צל גדולות לשהיית קבע בחופי הים בצפון – בנווה ים, חוף הבונים, שמורת הבונים ומעיין צבי
מאהלים רבים שהוקמו בניגוד לחוק, לצורך שהייה לתקופות ממושכות, בחופי הים באיזור חוף הכרמל וחיפה, פונו במסגרת פעילות אכיפה מרוכזת של רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה. הפעילות נועדה למנוע את תפיסת הקרקע ע”י מסיגי גבול ולהחזיר את שטחי חוף הים לציבור.

א' זה אהל. מאהל בחוף הים|צילום אילוסטרציה: pixabay.com
א’ זה אהל. מאהל בחוף הים|צילום אילוסטרציה: pixabay.com

המאהלים, שרובם התבססו על הקמת סככות צל גדולות, הוקמו בחופי ים בהם אסורה שהייה לתקופות ארוכות והקמתם מהווה עבירה פלילית של הסגת גבול במקרקעי ציבור. בטרם ביצוע הפינוי מסרו מפקחי רשות מקרקעי ישראל ליושבי המאהלים התראות המבהירות להם כי הקמת המאהלים לשהייה ממושכת היא עבירה על החוק, ועליהם לפנות את הקרקע.
בעקבות מסירת ההתראות התפנו חלק מהמאהלים בפינוי עצמי. במסגרת מבצע האכיפה שהתקיים השבוע פינו המפקחים, מתוקף חוק המקרקעין, כ-10 מאהלים נוספים שיושביהם לא צייתו לאזהרות שנמסרו להם, ונשארו על הקרקע הציבורית – בחוף מעיין צבי, חוף הכרמל, חוף הבונים, שמורת הבונים ונווה ים.
ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון – חיפה ברשות מקרקעי ישראל, אומר: “לא מדובר רק במטיילים שבאו לשהות על חוף הים למספר ימים ספורים אלא במאהלי ענק שתפסו שטחי חוף ניכרים של מאות מטרים רבועים כ”א, ולא התפנו מהקרקע גם לאחר שקיבלו התראה כתובה שהקציבה להם 7 ימים לפנות את הקרקע. מדובר בשהייה לטווח ארוך ותפיסת שטחים גדולים שפגעו בזכות הציבור הרחב ליהנות באופן חופשי מהחוף. פלישה כזו יוצרת מפגעי אשפה ורעש ניכרים וגורמת לזיהום אזור החוף ההופך לבית שימוש אחד גדול ואף פוגעת במרקם הטבעי של צמחיה ובעה”ח. מפקחי רשות מקרקעי ישראל מבצעים בנחישות את עבודתם בשמירה על קרקעות המדינה לפי הוראות החוק, ומקפידים קלה כחמורה כאשר מדובר על חופי הים שאמורים להיות זמינים ופתוחים להנאת ולשימוש הציבור כולו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *