מבני החינוך חריש יוקמו בבניה ירוקה

מבני החינוך חריש יוקמו בבניה ירוקה
התיקון יחול באופן רטרואקטיבי. בנייה
pixabay.com

מהלך ראשון במסגרת תוכנית המשרד להגנת הסביבה לבנייה חדשה בתקנים חסכוניים ובריאים

הממשלה צפויה להחליט בקרוב כי כל מבני החינוך בעיר החדשה חריש,הכוללים מאות כיתות לימוד, יבנו בבניה ירוקה על פי התקן הישראלי (5281) ובתקציב יעודי של 9 מיליון שקל. מדובר בסיכום משותף בין המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון שמהווה צעד ראשון בדרך למהפכת נדל”ן בריא וחסכוני בכל רחבי הארץ. שני המשרדים מתכננים בנייה של עוד עשרות אלפי דירות ומאות מבני ציבור על פי תקן ירוק שיביא לחיסכון בהוצאות האנרגיה החשמל המים, והארנונה לכל אזרח ובמאבק למניעת מחלות הנגרמות מפליטת מזהמים בסביבה הבייתית והציבורית. בניית המבנים ותקצובם תותנה בבקרה של המשרד להגנת הסביבה על עמידה בתקן.

השקעה ממשלתית. בנייה|pixabay.com
השקעה ממשלתית. בנייה|pixabay.com

מחקרים הוכיחו כי מבני ציבור הבנויים בבנייה ירוקה ואשר הם יעילים אנרגטית, מורידים את צריכת החשמל בכ-20%, כלומר בעשרות אלפי שקל חיסכון מדי חודש, ומפחיתים את זיהום האוויר הנוצר מייצור חשמל קונבנציונאלי ואת ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות הנגזרות מכך.
עוד מצאו המחקרים קשר בין בריאות המורים והתלמידים לבנייה ירוקה במוסדות חינוך. הממצאים מראים כי היעדר אוויר צח ומס’ נמוך של החלפות אוויר בשעה מעלים את הסיכוי לסבול מבעיות נשימה במאות אחוזים וכי קיים קשר בין אוורור איכותי להפחתת האסתמה בקרב ילדים ונוער
תחום הנשימה חשוב במיוחד עבור ילדים, המושפעים בקלות מתכנון לקוי ואיכות אוויר נמוכה ולכן מומלץ לאמץ תקני איכות אוויר מחמירים בבתי הספר. בנוסף הוכח כי איכות הביצועים הלימודיים של תלמידים משתפרים ככל שיש החלפת אוויר בתדירות גבוהה יותר (אוויר נקי) והיעדר חשיפה לאור טבעי מעכבת את ההפרשה של הורמון הקורטיזול, החיוני ליכולת ריכוז. ויוצרת אי סדירות באיכות ושעות השינה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *