בקרוב ייבנו יותר דירות קטנות

בקרוב ייבנו יותר דירות קטנות
בניין מגורים
צילום: אתר pixabay.com

השינוי בחוק נוצר לאחר שלמרות הצהרות בצורך בבניית דירות קטנות, הבנייה של דירות אלו נמצאת בירידה

ועדת הרפורמות של הכנסת אישרה לאחרונה הצעת חוק של לתיקון חוק התכנון והבנייה. על פי ההחלטה החדשה על ועדות מקומיות לתכנון ובנייה לאשר בקשות של יזמים להגדלת מספר יחידות הדיור במבנה חדש (‘הקלת שבס’) בגובה של 10% מעבר למספר יחידות הדיור שאושרו בתכנית המקורית. מטרת התיקון הינה להגדיל את היצע הדירות הקטנות באזורי הביקוש ובכך לתת מענה למחסור בדירות קטנות המיועדות בין היתר לזוגות צעירים ולאוכלוסייה מבוגרת.

במסגרת מתכונתו הנוכחית של החוק סוכם מול נציגי משרד המשפטים ומינהל התכנון על מספר ההחרגות הבאות: מחוזות צפון ודרום לא ייכללו במסגרת החוק, שכן לרוב תמהיל הדירות הקטנות באזורים אלו הוא יותר גבוה, ובין היתר נועד לחזק את הפריפריה בבניית דירות גדולות, המיועדות לאוכלוסיות מבוססות יותר. מחוז חיפה, בו נכללות הקריות, כן נכלל בחוק.

בניין מגורים| צילום: אתר pixabay.com
יותר דירות קטנות. בניין מגורים| צילום: אתר pixabay.com

פרויקטים של פינוי בינוי יוחרגו אף הם, על מנת לא להגדיל את הצפיפות, וכן תוכניות חדשות שיאושרו, אשר אמורות לכלול מראש תמהיל של דירות קטנות בהיקף של כ-20 אחוז. כמו כן נקבע שההוראות יחולו על בנייה רוויה של 6 יח”ד לפחות, וכן ששטח הדירות שיתווספו יהיה נמוך מ-80 מ”ר. בנוסף, הוחלט כי לשר האוצר תהיה זכות לפטור רשויות ספציפיות על בסיסי שיקולים סוציו-אקונומיים.

ראוי לציין כי על אף ההצהרות בצורך בבניית דירות קטנות, הבנייה של דירות 3 חדרים נמצאת דווקא בירידה, ודירות קטנות מאלו כמעט לא בונים בכלל. כך למשל, בשנת 1997 בנו 13,300 דירות בנות 3 חדרים ומטה, אשר היוו כ-20 אחוז מכלל הדירות שנבנו. בשנת 2015 נבנו רק 3,300 דירות בנות 3 חדרים ומטה, המהוות בסך הכל כ-8 אחוזים מכלל הדירות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *