במגזר הערבי דורשים סיוע באופן מיידי

במגזר הערבי דורשים סיוע באופן מיידי
מאבק בבניה בלתי חוקית
צילום: רשות מקרקעי ישראל

בארגון “עדאלה” מבקשים מראש הממשלה שלא לקשור בין הסיוע למגזר ובין המאבק בבניה בלתי חוקית

המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, “עדאלה”, שלח השבוע פנייה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, ולשרי הממשלה. בפנייה, שבוצעה בשם הוועד הארצי של ראשי הרשויות המקומיות הערביות, מתבקשת הממשלה לממש את ההחלטה על העברת תקציב מיוחד למגזר הערבי במסגרת תוכנית החומש החדשה, מבלי להתנות זאת בהריסות נרחבות של בנייה בלתי חוקית.

עו”ד מוחמד בסאם ממרכז עדאלה: “התניית הזכויות התקציביות בהריסות מהווה מדיניות מקל וגזר כלפי האוכלוסייה הערבית ואינה מקובלת על הוועד הארצי של ראשי הרשויות המקומיות. אין לה כל צידוק חוקי או חוקתי, והיא מהווה ענישה קולקטיבית המנוגדת לעקרונות השיטה המשפטית”.

מאבק בבניה בלתי חוקית|צילום: רשות מקרקעי ישראל
“אף אחד לא רוצה להקשיב”. בנייה בלתי חוקית|צילום: רשות מקרקעי ישראל

עוד נטען בפניית עדאלה, כי העברת התקציבים לצורך שיפור מצב הדיור ביישובים הערביים אינה בגדר פריווילגיה, אלא תיקון חלקי של עוול היסטורי.

ראש עיריית סח’נין, מאזן גנאיים: “בזמנו, כשחתמנו על תוכנית החומש, אמרנו שהצרכים של החברה הערבית הם קרוב ל-32 מיליארד שקל, ובכל זאת בא משרד האוצר ואמר שהם רוצים לעשות תוכנית משלהם. הם עשו תוכנית של 13 מיליארד שקל, והכל טוב ויפה, אבל עכשיו באים שרים ומתנים את קיום התוכנית בהריסת בתים או באכיפת החוק על בתים בלתי חוקיים. עד היום, ב-45 אחוז מהיישובים הערביים אין עדיין תוכנית מתאר ואין תוכניות להרחבת תחום השיפוט, אז מה הם מצפים מאותו אדם בעל שטח? הוא לא עבריין.

פשוט, אין לו ברירה אלא לגור שם. מה שביקשנו מממשלת ישראל זה שנקפיא את תוכנית ההריסות למשך שנתיים, עד שנמצא את הפתרון להכשרת המבנים האלה, ואנחנו, כראשי רשויות, מוכנים לקחת על עצמנו את האכיפה, אבל בינתיים אף אחד לא רוצה להקשיב”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *