בכנסת שוקלים להכשיר בנייה לא חוקית ביישובים ערביים

בכנסת שוקלים להכשיר בנייה לא חוקית ביישובים ערביים
"נגמרו הקלמנטינות". פועלי בניין
צילום: pixabay.com

ועדת הפנים בראשות ח”כ דוד אמסלם החלה השבוע את הדיון בסעיף הדיור בחוק ההסדרים, הכוללת הכשרה בדיעבד של בנייה בלתי חוקית במגזר הערבי.על פי הצעת החוק תיקבע הוראה ייחודית ביישובי מיעוטים לפיה, אם חלה על מגרש תוכנית למגורים והבנייה שנבנתה בו חורגת מן המותר עד 30% מהשטח, תוסמך ועדה מקומית לתת הקלה בעניין היקף זכויות הבניה. מדובר בבנייה עד שנת 2011. זהו הליך מאד חריג המאפשר הכשרה של בנייה לא חוקית. מעבר ל30% חריגה, יצטרכו לשנות תוכנית בניין עיר.

"נגמרו הקלמנטינות". פועלי בניין|צילום: pixabay.com
“נגמרו הקלמנטינות”. פועלי בניין|צילום: pixabay.com

אחד הכלים להסדרת הרישום ביישובי מיעוטים הוא הקמת ועדת משנה בשלושה מחוזות. הרכב הוועדה יכלול את יו”ר הוועדה המחוזית, נציגי שרי המשפטים, הבינוי והגנת הסביבה, שני חברי הוועדה המחוזית מבין נציגי הרשויות המקומיות ומתכנן המחוז. ח”כ יעל גרמן: “אני מבקשת ייצוג הולם בוועדות המשנה. שהציבור הערבי יהיה שותף. להוסיף במפורש שיהיה נציג מהרשויות המקומיות הערביות. וכן להוסיף נציג חברתי מהשכונה עליה מדברת התוכנית. זו תוכנית שבאה לתת מענה. צריך שיהיה שם לתושבים נציג אותנטי שיביא את קול השטח”.
ח”כ אמסלם אמר בדיון: “רוב הבנייה ביישובים הערביים היום אינה חוקית. הרעיון הוא להסדיר את כל זה as is. הרציונל הוא – נגמרו הקלמנטינות. עכשיו מסדרים את הכל, וממחר בבוקר, מי שיבנה לא חוקי, ייתקל בשופלים. זה גזר גדול עם מקל. יכשירו כל חריגת בנייה עד 30% מהשטח. זה המון. לא יכשירו אם מישהו בנה 20 קומות. הממשלה רוצה להכשיר מה שנבנה עד 2011 ואני אומר – להכשיר הכל עד יום תחילת החוק”.
על פי הצעת החוק הממשלתית, רישום קרקעות לא יהיה מותנה עוד באישורים מרשויות המסים בדבר תשלומי מס. היועץ המשפטי תומר רוזנר מהלשכה המשפטית של הכנסת המליץ להוסיף להצעת החוק שהרישום גם לא יותנה באישור מהרשות המקומית על תשלומי ארנונה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *