אושרה הטבה למוכרי קרקע פרטית

אושרה הטבה למוכרי קרקע פרטית
כר למחקרים עתידיים. בונים בניינים
צילום: StockSnap.io

ההטבה במכירת קרקעות תחול על עסקאות החל מה-1 בינואר 2016 ועד 31 בדצמבר 2018

ועדת הכספים בכנסת אישרה הפחתת שיעור מס השבח שישולם על ידי בעלי קרקע פרטית שיוציאו אותה למכירה. שיעור המס יהיה אחיד ויעמוד על 25% מערך העסקה, לגבי קרקע שקיימת לגביה תכנית בנייה המתירה בנייה על הקרקע של 8 יחידות דיור לפחות ובפרקי זמן מוגדרים. זאת לעומת שיעורי מס שבח גבוהים יותר הקיימים כיום. ההטבה אושרה כהוראת שעה לשנים 2016 – 2018 במסגרת חוק ההסדרים ובאה לעודד הוצאת קרקעות פרטיות, שהן חלק גדול מעתודות הקרקע למגורים.
כמו כן אישרה ועדת הכספים, הטבת ההלוואה הניתנת לזכאי משרד השיכון, משכנתא בריבית נמוכה יותר מזו המוענקת כיום ע”י משרד השיכון. עפ”י הצעת החוק שאושרה כאמור, הריבית שתינתן ע”י המדינה לזכאים, שהם מחוסרי דיור והם עומדים לרכוש את דירתם הראשונה והיחידה, תעמוד על 2.5% במקום 3%, כפי שהיה עד היום. זאת לאחר שחברי הוועדה טענו כי חייבים להקטין מעט את שיעור הריבית על ההלוואה לזכאים, שכן ריבית השוק כיום נמוכה מאוד על משכנתאות ודווקא על זכאי משרד השיכון, אותם מחוסרי דיור יש להקל ולאפשר ריבית טובה יותר. מדובר באנשים שאף בנק לא מוכן להעמיד להם הלוואה. עוד אישרה הוועדה, כי האוצר יקצה 170 מיליון ₪ לטובת מתן ההלוואות.

כר למחקרים עתידיים. בונים בניינים|צילום: StockSnap.io
ההטבה תחול גם על עסקאות קומבינציה. בנייה|צילום: StockSnap.io

ההטבה במכירת קרקעות תחול על עסקאות החל מה-1 בינואר 2016 ועד 31 בדצמבר 2018. המכירה היא של זכות במקרקעין שקיימת לגביה תכנית בנייה המתירה בנייה של 8 יחידות דיור לפחות לצורך מגורים. התקופה הקובעת לצורך קבלת ההטבה נעה בין 42 ל- 48 חודשים ואופן מתן ההטבה יהיה כך שעם התקדמות הבנייה יינתן השיעור היחסי של ההטבה. כך למשל, על קרקע שנמכרה לצורך בניית 10 בניינים, עם השלמת הבניין הראשון יהיה זכאי המוכר ב- 10% מההטבה וכן הלאה במקום להתנות שקבלת ההטבה תחל רק עם השלמת 80% מהפרויקט, כפי שביקש משרד האוצר לקבוע מלכתחילה. מלוא ההטבה בעמידה ביעד בתוך התקופה האמורה. זאת בעקבות דרישת יו”ר הוועדה גפני, שאמר ש”האינטרס שלנו הוא לתת את ההטבה ולהסיר קשיים לקבלתה על-מנת לעודד אנשים למכור קרקעות”. במקרה של תכנית בנייה של 1,000 דירות או יותר, המכירה היא לקבלן לעבודות הנדסה והקרקע תהווה מלאי עסקי לגבי אותו קבלן. אין הגבלה של תקופה בבנייה של 1,000 דירות ויותר לצורך קבלת ההטבה. ההטבה כוללת גם מכירת קרקעות שנרכשו בין 1 באפריל 1961 ל- 6 בנובמבר 2001, תקופה שבה שיעור מס השבח עמד על 43%. ההטבה תחול גם על עסקאות קומבינציה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *