הנה בית לי קטן

הנה בית לי קטן
ילדי הישוב דלב

מי אמר שהחלום הישראלי על בית וגינה קשה להשגה? במרחק של ארבעים דקות בלבד מתל אביב אפשר למצוא קהילה ציונית ופורחת לצד מגורים במחיר שפוי לחלוטין. הישוב דלב במערב בנימין נמצא בתנופת קליטה, הזדמנות לזוגות צעירים שרוצים להגשים חלום.

הדרך המתפתלת במעלה ההר אל הישוב דלב קסומה מתמיד, חורשת אורנים נעה ברוח מצד ימין של החלון ובצד השמאלי משתרע עמק מרהיב. מרחוק אפשר לראות בתים קטנים עם גג אדום תחת השמיים הכחולים הנפרסים לרוחב האופק. אני מביטה בשעון ומגלה שחלפו בדיוק ארבעים דקות מאז יצאתי מתל אביב ורבע שעה ממודיעין והנה אני כאן.

השכונה שמקבלת את פני היא שכונה צעירה, בתים חדשים ויפים ושלט עם ברכות לרגל האיכלוס. ככל שעולים מעלה הכביש בגובה 620 מטר מעל פני הים מגיעים אל שכונת הוותיקים, וילות שנראות שהן נטועות כאן כבר כמה עשורים, לפחות על פי העצים הנטועים בגינות. את פני מקבלת אישה חייכנית בשם רעיה דונט, רכזת קליטה בישוב דלב.

תנופת קליטה לזוגות צעירים בישוב דלב
תנופת קליטה לזוגות צעירים בישוב דלב

רעיה מספרת כי בשל תנופת הבנייה בישוב בשנים האחרונות, שכונת הקראוונים של הזוגות הצעירים התפנתה לקלוט זוגות חדשים. כמה עולה התענוג אני תוהה בקול? 1,000 ש”ח לשכר דירה היא משיבה מול עיני המשתאות שהתרגלו כבר למחירים באזור המרכז, שם הסכום הזה יספיק אולי להשכרה חודשית של חנייה ליד הבית.

היא מהמשפחות הוותיקות במקום, בשנת 1983 הגיע למקום גרעין אידאליסטי שהחליט להקים כאן קהילה עם ערבות הדדית. ואכן במקום קמה קהילה חמה וצומחת בעלת לכידות חברתית, מעורבות ושיתוף הכוללת מערכת ענפה של עזרה הדדית בשעות שמחה וצער. התושבים מעורבים בעשייה הציבורית ומתנדבים בוועדות השונות

במשך השנים נולדו הילדים שהיום הם בעלי משפחות כבר בעצמם אבל הנושא של קהילה מגובשת נשאר כאידיאל על אף השנים הרבות שחלפו. בכלל זו תופעה בולטת בדֹלב היא שרבים מבני דור ההמשך בחרו להמשיך ולהתגורר בישוב גם לאחר שנישאו והקימו משפחה.

מסתבר שאנשים צעירים שמחפשים לגור בישוב לא חייבים להיות כאלו שכובשים את השממה בגבעה שכוחת אל הרחק מכל מקום. כישוב וותיק דלב מציעה לזוגות הצעירים חיים נוחים למדי עם מוסדות חינוך לכל הגילאים, בריכה, בתי כנסת, מועדון קהילתי, מגרשי ספורט רבים ועוד.

ילדי דלב ליד נוף הכרמים
ילדי דלב ליד נוף הכרמים

אפילו שכונת הקראוונים לזוגות הצעירים שבה אנו מסיירות כעת נראית מטופחת עם עציצים וותיקים המשתלשלים מהחלונות לאורך המדרגות. עשרות משפחות שהתגוררו כאן בשנים האחרונות צפויות לנדוד מכאן אל ביתם החדש בדלב ובכך מתפנים באופן נדיר מספר רב של קראוונים למגורים. בעתיד הלא רחוק יוכלו הזוגות הצעירים החדשים גם לרכוש בית משלהם בישוב, אבל זה כנראה יקרה אחרי שהם ישלימו את הלימודים באוניברסיטה, הצבא וכל מה שזוג צעיר עושה בתחילת דרכו.

שמה של דֹלב, מגלה לי רעיה, הוא כשם הנחל הסמוך – ואדי דילב- שבו צומחים עצי הדֹלב המזרחי אוכלוסיית הדלבים הטבעית היחידה ביהודה ושומרון, והדרומית ביותר בעולם. דֹלב מוקפת בכרמים שאותם מגדל תושב דֹלב, והם מקיפים את הישוב מכל עבר ומשווים לו מראה פסטורלי. הענבים בכרם מובחרים ומיועדים לתעשיית היין.

הישוב דלב מבט מהאויר
הישוב דלב מבט מהאויר

אבל גם שכבות הזמן נותנות כאן את אותותיהן, מסתבר שדֹלב שוכנת באזור שהיה פעיל מאוד בתקופת החשמונאית, בין ישובי מודיעים לבין אזור גופנא הנזכרים בספרי המכבים. בתוך היישוב נתגלתה גת עתיקה מתקופת בית שני, הכוללת משטח דריכה, בור שיקוע ובור איגום, אשר שימשה את תושביה היהודים של אזור גופנא הסמוכה להכנת יין. בקרבת היישוב נמצאים נחל מז’ור ושמורת הטבע נחל דֹלב, המשתרעת על שטח של 3209 דונמים. בשמורה נחל מרשים, מעי, שרידי חורש ים תיכוני וחקלאות הר.

בבחירת בית ישנם שיקולים רבים לזוג צעיר. נדמה שדלב מצליחה לשלב בהצלחה בין הצורך בקהילה איכותית עם אוכלוסיה צעירה, לבין מחיר שפוי לחלוטין והכי חשוב קרובה כמעט לכל מקום. זו אולי הסיבה שתנופת הקליטה בדלב תופסת תאוצה וההמלצה היחידה שנותרה היא פשוט לנצל את ההזדמנות.

לאתר הישוב דלב


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *