צפון: “להפוך את ‘פרוטרום’ לאתר תיירות”

צפון: “להפוך את ‘פרוטרום’ לאתר תיירות”
"במקום שבו הנסיעה לים היא חוויה". הדמיה של המיזם
צילום: יח"צ

סטודנטים לארכיטקטורה החליטו למקד את עבודות הגמר שלהם בניסיון לשדרג את עכו

במסגרת עבודות הגמר של בוגרי בית הספר לארכיטקטורה באוניברסיטת אריאל, החליטו שלושה סטודנטים להתמקד בניסיון לשפר את מצבה של עכו. לירז חצב, ילידת כרמיאל: “בחרתי במישור החוף הצפוני מכיוון שגדלתי במקום שבו הנסיעה לים היא חוויה. המישור הפסטורלי נקטע בברוטליות מדרום לעיר עכו, ברצועה שנעלמה. ברצועה זו קמו החצרות האחוריות של הערים, והתנחלו בה אזורי תעשייה מזהמים.

רצועה זו, שאורכה 20 ק”מ, מתפרשת על כל מפרץ חיפה, נעלמה מהעין ונדרסה על ידי התעשייה. פרויקט זה מתמודד עם הפיכת שטחו של המפעל הנטוש ‘פרוטרום’ לאתר תיירות ותרבות, והצבת מרכז קונגרסים בשטחו הצפוני. הבינוי המוצע עושה שימוש חוזר במבנים ובאופי הקיימים במקום, בעזרת מערכת יחסים מחודשת בין הבינוי החדש לישן. הוא משקם את נחל נעמן הקטוע, מחבר את הים אל המתחם ואל העיר עכו, מותאם לתנועה הקיימת במתחם, משמר ומחזק את הקשר למקום ויוצר אדריכלות פתוחת קצה, המאפשרת המשך פיתוח הרצועה שנעלמה”.

"במקום שבו הנסיעה לים היא חוויה". הדמיה של המיזם|צילום: יח"צ
“במקום שבו הנסיעה לים היא חוויה”. הדמיה של המיזם|צילום: יח”צ

עבודת הגמר של אלכס רומונבסקי מתמקדת בחפיר של עכו, “אשר מכיל בתוכו את זיכרון המקום, אך כיום אינו ממלא את תפקידו ככזה, ואף מהווה חיץ בין העיר החדשה לעיר העתיקה. בפרויקט בחרתי להתמקד במקום אשר מהווה נקודת מפתח המקיימת קשר בין העיר העתיקה לעיר המנדטורית באמצעות רקמת בינוי חדשה, והמפגש עם הים בנקודת הסיום של החפיר”.

נופר מרגלית תורן: “הפרויקט שלי מתמקד בחלקה המנדטורי של העיר, חיבור הים דרך ציר בן עמי אל העיר, וחידוש תוואי אמת המים ההיסטורית של עכו, אשר חיברה בין כברי לעיר העתיקה על ידי יצירת מפגשים. הפרויקט מתמקד בשלושה אזורים בעיר המנדטורית: מפגש של ציר בן עמי עם תוואי אמת המים ההיסטורית, ציר בן עמי הנפגש עם ויצמן לכיוון העיר העתיקה, הים וציר בן עמי”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *